TikTok Ödemeleri Neden Yapmıyor? | TikTok Ödemeleri Askıya Mı Aldı? | TikTok Para Çekme Hatası Alanlar Dikkat!

TikTok Ödemeleri Neden Yapmıyor? | TikTok Para Çekme Hatası Alanlar Dikkat!

TikTok, Türkiye Canlı Yayın Ödemelerini Askıya mı Aldı?


Dünyanın önemli, kısa video paylaşım platformlarından biri olan TikTok uzun süredir içerik üreticilerinin canlı yayın gelirlerini (kazançlarını) çekmesine izin vermiyor. Bu sorun şuan da Türkiye kullanıcılarında can sıkıcı bir hal almaya devam ediyor. 

3 hafta önce başlayan bu hata için TikTok'tan hala resmi bir açıklama gelmedi. Kazançlarını çekmek isteyen içerik üreticileri aşağıda belirtilen sınırlı açıklama metni ile karşılaşıyorlar.


TikTok Para Çekme Hata Açıklaması

Kullanıcıların ödemelerde yaşadığı sorunların farkındayız. Bu sorunla ilgili özür diler ve konuya ilişkin en yakın sürede sizi gelişmelerden haberdar edeceğimizi belirtmek isteriz. Sabrınız için teşekkür ederiz. alert-warning

TikTok Canlı Yayın Kazançları Nelerdir?

TikTok'ta 1000 takipçiye ulaşan her kullanıcı da Canlı Yayın özelliği aktif hale geliyor. Yayın sırasında diğer kullanıcılardan gelen hediye jetonların birikmesi ile kazanç elde edilebiliyor. Diğer, kazanç ise aylık veya yıllık abone olumları. Bu sayede içerik üreticileri kazanç elde edebiliyor

TikTok, Neden Canlı Yayın Ödemelerini Askıya Aldı?

Kullanıcılar, TikTok üzerinden para çekmek istediklerinde bir hata ile karşılaşıyorlar. Bu teknik bir hata mı yoksa TikTok, Türkiye pazarından mı çekiliyor? Gelin bu soruları değerlendirelim.

TikTok, uygulaması uzun süredir MASAK (Mali Suçlar Araştırma Kurulu) tarafından inceleme altındaydı. Buna neden olan etkenler ise TikTok canlı yayınları üzerinden çok yüklü miktarda kara para aktarma olaylarının yapılması ve TikTok'un maalesef bunları engelleyememesi. 

Sadece, sessiz ve siyah bir ekranın bulunduğu canlı yayına 1M üstü hediye gönderimi yapılmıştı. Ayrıca, çok fazla kullanıcı geri ödemeli jeton alımları ve bunu kötüye kullanmaları işleri çıkılmaz bir hale getirdi. Bunların ardından TikTok üzerinde, Türkiye'ye bağlı tüm banka hesapları çekme işlemlerini durdurdu. 

Ayrıca bu durumda olan TikTok, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan'da kullanımı durduruldu. Para gönderimi ve alımı işlemi yapılamıyor.

Canlı yayın ödemelerinin askıya alınmasının bir önemli nedeni, TikTok üzerinden kazanç elde eden kullanıcıların, İçerik Üretici Vergisi ödememesi ve bunların tespit edilmesi. Vergi ödemeyen kullanıcılar cezaları ile  birlikte vergilerini ödeyecekleri anlaşılır bir durum. 

Öğrenilen bilgilere göre TikTok Türkiye'de, zarar ettiği ve canlı yayın işlemlerini durdurma kararı alabileceği yönünde. Bunu yapmadan önce tüm hesapların kontrol edilmesi de aşikar bir durum. 

Ayrıca, TikTok'da ödeme hatası alınmasını; TikTok'un banka ile olan antlaşmasının bitmiş olması ve yeni bir banka ile anlaşıyor olması yönünde söylemler mevcut. Bu söylemlerin doğruluğu tartışılır, Çünkü;  TikTok gibi bir platform bunu daha önceden tamamlamış olması gerekirdi. Bunun yanı sıra, hadi böyle bir şey söz konu ise tek bir banka ile anlaşması mümkün değil ve tüm bankalar ile ortak çalışması gerektiğini de hatırlatalım.

TikTok, Canlı Yayın Ödemeleri Nasıl Çekilir?

Aslında herkesin araştırdığı bu sorunun bir kaç yöntemi var. Şöyle ki TikTok ödemeleri Türkiye'de askıya aldığı ve hiçbir ödeme yönteminin olmadığı görülür vaziyette. Kazançlarınızı çekebileceğiniz yöntemler şunlar;
  • Payoneer üzerinden
  • PayPal üzerinden (Bu yöntem maalesef Türkiye'de kullanılmıyor. Hesabı olan çekebilir)
En sağlıklı yöntem, Payoneer üzerinden kazançlarınızı çekmek. Bununla ilgili YouTube üzerinde videolar mevcut, ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Öncelikle, premium bir VPN kullanmanız ve telefon ayarınızdan bölgenizin Türkiye harci bir lokasyon seçmeniz. Ayrıca, Payoneer üzerinde mutlaka dolar hesabınız olmalı en azından para çekme kesintileri az olabilir.

Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski

Reklam