Formatsız Ekran Kilidi Kaldırma Yöntemleri 2022Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve gün geçtikçe de sürekli olarak gelişmesi mobil telefonların hayatımızda ki önemini artırmaktadır. Önemi arttıkça da bazı sorunları da ne yazık ki beraberinde getiriyor. 


$ads={2}


Bu sorunlardan en belirgini ve çoğu kişinin sıkça karşılaştığı; Güvenlik amaçlı olarak telefonlara bırakılan ve çeşitli sebeplerden ötürü açılmayan veya unutulan ekran kilidi problemidir. Bazı durumlarda bu sorun ile karşılaşmamız manidar, hatırlanmayan, unutulan veya bilinmeyen ekran kilitlerinin bilinen en yaygın çözümü; ekran kilidi unutulan telefonu recovery modda fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır. Yani kısacası format atmak. Bu kötü durumda, telefonumuza format atmak, içinde ki tüm önemli kişisel verilerimizin de geri gelmeyecek şekilde silinmesi demektir.


$ads={2}


Durun bir dakika, 😃gelişen, android işletim sistemlerinin bazı özellikleri telefonunuzda kullanıyorsanız ve telefonunuzun ekran kilidini bir sebepten ötürü açamıyorsanız format atmak zorunda değilsiniz. Yani formatsız olarak ekran kilidini birçok yöntemle kolayca kaldırabilirsiniz. Bu yöntemleri sizler için derledik, dikkatlice uygulamanız yararınıza olacaktır.


Google Cihazımı Bul ile Ekran Şifresi Sıfırlama

Ekran kilidini kaldırmak istediğiniz telefonda size ait olan yada halen daha erişebildiğiniz bir Google hesabı kurulu ise “Telefonumu Bul” yöntemini kullanabilirsiniz. Öncelikle aşağıda bulunan bağlantıya tıklayarak telefonda kurulu olan hesaba giriş yapın.


Sayfayı açtıktan sonra ilk yapacağınız işlem “Kilitle” seçeneğine tıklamak olacak. Bu şekilde telefonda bulunan kilit devre dışı kalacak ve sizin kilitleme sırasında belirlediğiniz şifre telefonda aktif olacak. Daha sonra bu şifreyi kullanarak cihazınızı rahatlıkla açabileceksiniz. Bu yöntem işe yaramadıysa, bir sonraki yönteme göz atalım.


Samsung Cihazımı Bul Sayfası ile Şifre Sıfırlama

Eğer android telefonunuzun markası Samsung ise Google servisi ile çok benzer olan Samsung cihazımı bul sayfasını kullanabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki bağlantıyla sayfaya gidin.


Unutmadan hatırlatalım eğer daha önce Samsung hesabı açmadıysanız bu yöntem işe yaramayacaktır. Samsung hesabınızı giriş yapın

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Lock my screen” butonunu bulun. Yeni şifrenizi girin ve “Lock” butonuna tıklayın. Birkaç dakika içinde ekran şifreniz değişmiş olacaktır.


ADB ile Şifre Dosyasını Silme

Bu yöntem sadece USB Hata Ayıklama modu aktif olan telefonlar için geçerlidir. Eğer telefonunuzun geliştirici seçeneklerinden bu özelliği açmışsanız ve kullandığınız bilgisayara daha önce izin vermiş iseniz bu yöntemi kullanarak android kilit ekranını kırabilirsiniz. Eğer ki telefonunuza geliştirici seçeneklerinden hata ayıklama modu aktif etmişseniz, ayrıntılara geçebiliriz

Önce telefonu bilgisayara usb bağlantı kablosu ile bağlayın. ADB yükleme klasörünüzde (boş klasör oluşturabilirsiniz) bir komut penceresi açın. (Shift + Sağ tık ile) Aşağıdaki komutu yazarak enter tuşuna basın.

adb shell rm /data/system/gesture.key code-box

Telefonunuzu açtıktan sonra kilit ekranının hiç çıkmadığını göreceksiniz. Fakat yeniden başlatmadan önce yeni bir şifre oluşturmayı unutmayın.


Ekran Kilidi Uygulamalarının Şifresini Çözme

Eğer ki, ekran kilidini unuttuğunuz şifre veya parolayı telefon ayarlarından değil de harici bir şifre uygulamasını indirip kullandıysanız bunu da kolayca sıfırlayabilirsiniz. Telefonunuzu Güvenli Modda başlatarak şifrenizden kurtulabilirsiniz.

Birçok telefon için güvenli modda açma yöntemi şu şekildedir. Kilit ekranındayken güç tuşuna uzun basılır ve kapat menüsüne parmağınızla basılı tutulur. Çıkan onay penceresine ise ok tıklanır.

Güvenli modda açtıktan sonra uygulamanın verilerini temizleyerek veya kaldırarak şifreyi kırabilirsiniz.


TWRP İle Ekran Kilidi Dosyalarını Silme

Bu yöntem, telefonda TWRP ile ROOT yetkisi veya kök erişimi verilmiş olan cihazlarda işe yaramaktadır. alert-warning

Androidin size sağladığı özgürlükleri sonuna kadar kullanıyorsanız ve telefonunuzda köklü değişiklikler yapmayı seviyorsanız TWRP ile tanışmış olmalısınız. Özelleştirilmiş recovery kurulu cihazlarda kilit ekranı kaldırma işlemi kolayca yapılabilir. Çoğu zaman bir romu denedikten sonra eski yedeğimize geri döneriz ve ekran kilidini bir türlü atlatamayız. İşte bu durumda tekrar TWRP’ye geri dönüp Data/System klasörüne erişiyoruz. Burada ki dosyalardan;
  • Gatekeeper.password.key
  • Gatekeeper.pattern.key
  • Locksettings.db , locksettings.db-shm ve locksettings.db-wal
Dosyalarını silip telefonu yeniden başlatıyoruz. Hiçbir verinizi kaybetmeden unuttuğunuz ekran şifresini kaldırmış oldunuz.

Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski