Samsung Alanınız Dolmak Üzere (Çözüm) | Telefon Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri!

Samsung Alanınız Dolmak Üzere (Çözüm) | Telefon Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri!
Samsung Alanınız Dolmak Üzere (Çözüm) | Telefon Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri!


Gün içerisinde kullandığımız telefonlarımızı birçok işleme tabi tutuyoruz. Bu işlemelerin sonucunda yeterli olmayan depolama alanları hemen tükenebilir. Depolama sorunu olan telefonlarda yavaşlamalar ve uygulamaların çalışmasında aksaklıklar meydana gelmesi muhtemeldir.


Günümüzde birçok telefonun depolama boyutu 64 GB kapasitesinin altındadır. Hal böyle olunca depolama hemen hemen herkesin başına dert olan bir durumdur. Bugün sizlere, depolama alanınızı artırmanız için birçok yöntemler derledik. Keyifli okumlar 😀


1- SD Kart Kullanın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde kullanılan telefonların büyük bir çoğunluğu 64 GB ve altında dahili depolama alanına sahip. Dolayısıyla 64 GB’dan fazla alana ihtiyaç duyduğunuzda harici yöntemlere başvurmanız gerekiyor. İşte bu noktada telefonda depolama alanı açma işlemi için başvurabileceğiniz ilk yöntem SD kartlar oluyor. Her cihazın SD kart konusunda belli bir limiti bulunur. Alt segment cihazlar 64 GB’a kadar SD kart kullanımına izin verirken bazıları ise 256 GB ve üstü SD kart kullanımına müsaade edebilir. Bu doğrultuda ihtiyaçlarınız ve cihazınızın yeterliliklerine uyumlu bir SD kart seçerek dahili depolama alanındaki dosyaları ve uygulamaları buraya taşıyabilirsiniz.

Müzik, Görsel ve diğer taşınabilir dosyalarınızın yanında uyumlu uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz. alert-info

2- Bulut Teknolojisinden Faydalanın

İçinde yaşadığımız dönemde internete erişemediğimiz bölge yok denecek kadar az. Yediden yetmişe her kullanıcının da GSM hatlarına tanımlı internet paketleri bulunuyor. Dolayısıyla internet erişimi olan bir akıllı telefonda alan nasıl açılır diye merak ediyorsanız sizlere bulut teknolojisini önerebiliriz. Android cihazlar için Drive, iOS cihazlar için iCloud gibi klasik hizmetlerin yanı sıra Yandex Disk, Dropbox, OneDrive, LifeBox gibi bulut depolama imkanı tanıyan diğer uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken tek şey, cihazınızda yüklü değilse, uygulamayı resmi bir mağazadan indirip üyelik oluşturmak ve dosyalarınızı buraya taşımak.

3- Ön Bellekleri Silin

Özellikle Android işletim sistemine sahip cihazlarda düzenli olarak uygulamaların ön belleklerini temizlemeniz gerekiyor. Aksi durumda Instagram gibi uygulamalar 1 GB’a varan ek alan işgaline sebep olabiliyor. Bu durum hem cihazınızın yavaşlamasına hem de depolama alanında yetersizliğe yol açıyor. Dolayısıyla kendinize bir periyot belirleyin ve bu çerçevede belirli aralıklarla cihazınızda yüklü olan uygulamaların ön belleklerini temizleyin.

Ön bellek dosyalarınızı ister ayarlardan elle kendiniz tek tek uygulamalardan silebilirsiniz. Bu işlem çok fazla vakit alacağından sizlere bu işlemi yapan bir uygulamayı önermek istiyoruz.
Google Play'da android telefonların ön bellek dosyalarını temizleyen programların tümü ne yazık ki ücretli. Fakat  AppMgr III (App 2 SD) sayesinde önbellek dosyalarınızı ücretsiz bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu program ile uygulamalarınızı SD karta taşıyabilirsiniz. Ücretsiz olarak Google Play ile indirmek için aşağıdaki butona tıklamanız yeterli.


4- Depolama Yöneticisi Kullanın 

Android cihazlarda Google Files adlı uygulamayı depolama yöneticisi olarak kullanıp cihazınızdaki gereksiz dosyaları temizleyebilir, hafıza sorununa çare bulabilirsiniz.

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise depolama alanını en iyi duruma getirmek için şu adımları atmanız gerekiyor: Ayarlar > Genel > Aygıt – Saklama Alanı. Burada saklama alanını en iyi duruma getirmeniz için bazı öneriler görebilirsiniz. Bu önerilerden yola çıkarak gerekli adımları atabilirsiniz.

Diğer taraftan, iOS ya da Android fark etmeksizin, uygulama mağazalarından depolama yöneticisi hizmeti vererek cihazınızdaki alanı daha verimli kullanmanızı sağlayan uygulamaları indirebilirsiniz.

Diğer Yöntemler (Root Gerektirir)

Burada vereceğimiz yöntemler, root erişiminin olduğu telefonlarda depolama alanını kesin ve etkili bir biçimde artırmaktadır. Bunlar;
  1. SD karta taşınmayan uygulamaları root yetkisi sayesinde kolayca taşıyabilirsiniz. Böylelikle telefonda yüklü olan tüm uygulamaları SD karta taşıyarak büyük alan oluşturabilirsiniz.
  2. Root yetkisi ile sistemde kurulu olarak gelen ve kaldırılamayan uygulamaları uninstall programları sayesinde kaldırabilirsiniz.
  3. Root yetkisi ile detaylı önbellekleri silebilirsiniz. 

Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski