Dünyanın En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri

 

Dünyanın En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri - techno moa

PC, Mac, akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcıları, giderek daha fazla bilgisayar virüsü ve kötü amaçlı yazılım tehdidiyle karşı karşıyadır. Bilgisayarın ve internetin gelişmesiyle birlikte zamanın en tehlikeli virüsleri ortaya çıkmıştır. Dünyanın en tehlikeli bilgisayar virüslerine bakmadan önce, bilgisayar virüsünün kısa bir tanımına yer vermekte fayda var.

Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bir bilgisayar virüsü, aslında bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kullanıcının izni veya bilgisi olmadan kendisini başka dosyalarda saklamaya çalışan bir bilgisayar programıdır. 
Şimdi dünyanın en tehlikeli bilgisayar virüslerine bakalım.

1- MYDOOM

Mydoom tarihin gördüğü en tehlikeli zararlı yazılımlardan biriydi. 2004 yılında ortaya çıkan Mydoom bulaştığı bilgisayardan özür dileyen ilginç bir yapıya sahipti. Kimin tarafından yazıldığı asla belirlenmeyen virüs çıktığı dönemdeki dünya e-posta trafiğini felç etmişti. Mydoom dünya çapında 38 milyar dolarlık zarara neden oldu.

Mydoom Virüsü - techno moa
Mydoom Virüsü

2- STORM WORM

2007 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, 'Müslümanlar ve Hristiyanlar' arasında savaş başladı gibi sahte haber başlıklarıyla yayılıyordu. Aslında bir trojan olan yazılım bilgisayarların uzaktan kontrol edilmesini sağlıyordu. Şimdiye kadar storm worm'dan 1.800 e-posta etkilendi.

Storm Worm Virüsü - techno moa
Storm Worm Virüsü

3- CIH

Bilgisayarla 90'lı yılların sonlarında tanışmış insanlar için Chernobyl hâlâ korkulu bir rüyadır. 1998 yılında ortaya çıkan CIH virüsü Çernobil faciasının yaşandığı gün devreye girmişti. CIH virüsü, sabit diskleri çalışmaz hale getirip BIOS'lara zarar veriyordu. Dünya çapında sayısız bilgisayar için kabus olan Chernobyl 80 milyon dolarlık hasara neden oldu. 

CIH Virüsü - techno moa
CIH Virüsü

4- I LOVE YOU

Bu virüs maddi zarar kadar saldırdığı kişinin kalbini kırmasıyla da ünlüydü. Melissa virüsü gibi e-posta yoluyla yayılan zararlı yazılım kendini bir aşk mektubu gibi tanıtıyordu. Mektubu okuyan kişinin bilgisayarını ele geçiren virüs daha sonra listede bulduğu herkese kendini yolluyordu. Önemli dosyaları silen virüs yüzünden 2000 yılında 8.7 milyar dolarlık zarara neden oldu.

I Love You Virüsü - techno moa
I Love You Virüsü

5- COD RED

2001 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım sunucuları saldırmayı seçiyordu. Sadece tek günde 359 bin bilgisayara yayılan Cod Red, Beyaz Saraya'da saldırmak için kullanıldı. Bilgisayarı aşırı yükleyen bu virüs, ayı zamanda bir arka kapı oluşturarak bilgisayarın kontrolünü başka insanlara veriyordu. 3 ay boyunca tehditi süren virüsün günlük zararı ise 200 milyon dolar oldu.

Cod Red Virüsü - techno moa
Cod Red Virüsü

6- CONFİCKER

2008 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım şu anda 200 milyondan fazla ülkede etkili. Bu haritada gördüğünüz gibi, virüs neredeyse dünyayı ele geçirmiş durumda. Tam anlamıyla tüm güvenlik önlemleri alınmamış bilgisayarları ele geçiren Conficker bilgisayarı açık kapı haline getiriyor.

Conficker Virüsü - technomoa
Conficker Virüsünün Bilgisayara Etkisi

7- SİRCAM W32

Sircam.Worm@mm adlı zararlı yazılım ilk olarak 2001 yılında ortaya çıktı. Yerleştiği bilgisayarları ele geçiren ve sistemden seçtiği dosyaları rastgele iletişim listesindeki kişilere yollayan bu zararlı yazılım birçok kişiyi kandırmıştı. Dosyaları rastgele silen yazılım insanların bir birine olan sanal güvenini zedeledi.

Sircam W32 Virüsü - techno moa
Sircam W32 Virüsü


Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski

Reklam