Adobe Flash Player Kaldırılıyor | Artık Kullanılmayacak!

Adobe Flash Player Kaldırılıyor | Artık Kullanılmayacak!

Adobe, 2020'nin sonuna kadar Flash'ı desteklemeyi durdurma planlarını duyurdu. Flash, 20 yıldır oyun oynama, video izleme ve web'de uygulama çalıştırma şeklinizi şekillendirmenize yardımcı oldu. Ancak son yıllarda Flash daha az yaygın hale geldi. 

Üç yıl önce, masaüstü Chrome kullanıcılarının % 80'i her gün Flash içeren web sitelerini ziyaret ediyordu. Günümüzde kullanım sadece % 17 ve düşmeye devam ediyor. Bu eğilim, sitelerin Flash'tan daha hızlı ve daha fazla enerji verimliliği sağlayan açık web teknolojilerine geçtiğini göstermektedir. Ayrıca daha güvenlidirler, böylece alışveriş yaparken, bankacılık işlemlerinde veya hassas belgeleri okurken daha güvenli olabilirsiniz. Ayrıca mobil cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilirler, böylece en sevdiğiniz web sitelerini her yerden ziyaret edebilirsiniz. 

Geçen yılın ikinci yarısında, web siteleri Flash'ı çalıştırmak için sizden izin istemeye başladığında, bu açık web teknolojileri Chrome'un varsayılan deneyimi haline geldi.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Chrome, Flash'ın daha fazla durumda çalışmasına izin vermenizi ve sonunda varsayılan olarak devre dışı bırakmanızı isteyecek. Flash'ı kademeli olarak kaldırmaya devam edecek. 

2020'nin sonunda Flash'ı Chrome'dan tamamen kaldıracağız. Bugün Flash kullanan web sitelerini sık sık ziyaret ediyorsanız, bunun sizi nasıl etkilediğini merak edebilirsiniz. Web sitesi açık web standartlarına geçiş yaparsa, o zaman çok fazla fark yaratmamalısınız, ancak artık web sitesinde Flash'ı çalıştırma istemini görmezsiniz. 

Site Flash kullanmaya devam ederse ve siteye Flash'ı çalıştırma izni verirseniz, 2020'nin sonundan önce çalışacaktır. Adobe, diğer tarayıcılar ve büyük yayıncılar ile yakın işbirliği, Web'in Flash'ı içermemeye hazır olmasını sağlamak için tamamlanmıştır. 

Bugün, Adobe'nin duyurusunu destekliyoruz ve ağı daha mükemmel hale getirmek için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski