Windows 10 İnternet Hızlandırma | 2019

Windows 10 kullanıcıları için internet hızlandırma yöntemleri

Merhaba, değerli TEKNO MOA okurları. Yeni bir yayın ile karşınızdayız. Konumuza geçmeden önce sizden ufak bir ricamız var, aslında rica değil de küçük bir istek. Yeni YouTube kanalımıza abone olursanız seviniriz.
   Lafı daha fazla uzatmadan yeni yayınımızın konusuna geliyoruz. Bu kez konumuzu sizlerin sormuş olduğu sorular arasından seçtik. İletişim sayfasından ve mail adresimize gönderilen Windows 10 İşletim Sistemli Bilgisayarlarda İnternet Nasıl Hızlandırılır? Yöntemleri Nelerdir? Sorusunu sizler için araştırdık, inceledik ve denedik.😊

Windows 10 Bilgisayarlarda İnternet

Bilgisayarımızda kullandığımız ağın, hızını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; bilgisayarınızın durumu, kullandığınız ağ, mevcut tarifeniz, hizmet aldığınız telekominikasyon, vb. 
Bazı durumlarda, bilgisayarda kullandığımız internet bazen hızlıyken bazende, internet hızı nerdeyse sürünüyor. Peki bu durumun bilgisayarınızın yaptığı işlemlerden dolayı olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayarımız Nasıl İnternet Hızını Düşürür?

Normalde hızlı olan internetimiz bilgisayarda yavaşlamaya hatta web sitelerine dahi giremez. Bu gibi durumlar da, sorunun modem veya internet sağlayacağımızdan oluşan bir problem olarak görebiliriz.
Aslında, internetimiz hep aynı hızdadır fakat; Bilgisayarımız bizim görmediğimiz şekilde arka planda internetimizi cayır cayır kullanmaktadır. Nasıl mı? Genellikle Windows Update'nin Arka Plan Güncellemeleri Sayesinde internetimiz aslında sadece güncellemelere yönelmektedir.

İnternet Hızınızı Artıracak Yöntemler

Şimdi gelelim internet hızımızı artıracak yöntemlere. Aslında birçok yöntem var, ancak size en etkili 2 yöntemden bahsedeceğiz. Bunlar;

 1. Windows Update Devre Dışı Bırakma
 2. Tarifeli Bağlantı Etkinleştirme

1- Windows Update Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınız, internete bağlıyken ve internet hızınız biran da yavaşladıysa. Bunun en temel sebebi, bilgisayarınızın arka planda güncellemeler yapmasıdır. Windows, güncellemelerini yaparken sizden izin istemez ve bir ekranda veya sekmede göremezsiniz. Internetiniz yavaşladıysa öncelikle bu yavaşlamanın güncellemeden kaynaklı olduğunu öğrenmek olacaktır. Bunun için yapmanız gereken;
● Windows tuşu veya başlata tıklayarak, başlatı açmak ve Ayarlar yazarak, ayarlara giriş yapmak
● Ayarlara giriş yaptıktan sonra Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini bulup giriş yapıyoruz.
● Giriş yaptıktan sonra bilgisayarımızda yapılan güncelleme indirmesini görebiliriz.
● Güncellemeleri iptal etmenin yolu yok, ama Güncellemeyi yapan Windows Update devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl mı? Sırasıyla şu adımları yapıyoruz;

 1. Öncelikle Windows tuşuna basarak veya Başlata tıklıyoruz. 
 2. Ardından Hizmetler yazıyoruz ve en başta çıkan Hizmetlere tıklıyoruz.
 3. Hizmetler sekmesi açıldıktan sonra en alta inerek Windows Update bulalım.
 4. Daha sonra Windows Update üzerine birkez tıklayıp, sonra da sağ tıklayıp özellikler diyoruz.
 5. Başlangıç türü yazan yerde hemen Devre Dışı seçiyoruz ve hemen altta hizmet durumunu Durdur olarak seçiyoruz ardından uygulaya tıkladık mı işlem tamamdır.
Bu adımlardan sonra Windows Update hizmetini devre dışı bırakmış olacaksınız. 

UYARI: Windows Update hizmetini sürekli devre dışı bırakmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü; Windows Update hizmeti sürekli devre dışı kalırsa bilgisayarınız önemli güncellemelerden maruz kalabilir. Bu durumda da bilgisayarınız da sistemsel hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bizden demesi..

2- Tarifeli Bağlantı Etkinleştirme

Gel gelelim ikinci etkili yöntemimiz olan Tarifeli Bağlantı etkinleştirmeye. Öncelikle açıklayacak olursak Tarifeli Bağlantı; bilgisayarımzda kullandığımız ağın şeklini belirler. Yani tarifeli bağlantıyı etkinleştirdiğimiz zaman bilgisayarımız kullandığımız ağın sınırlı veya kotalı olduğunu anlayarak arka planda ki veri kullanımlarını azaltıyor. Böylece internetimiz bu seçenek sayesinde hızlanmış oluyor. Tarifeli Bağlantıyı etkinleştirmek için sırasıyla şu adımları yapıyoruz;
 1. Hemen Başlata tıklayıp Ayarlar yazıyoruz veya sol tarafdaki ayarlar seçeneğine tıklayıp, ayarlara giriş yapıyoruz.
 2. Açılan ayarlar sayfasında Ağ ve İnternet tıklıyoruz. Hemen sonra Bağlantı Özelliklerine giriş yapıyoruz.
 3. Eğer İnternetinizi Wifi değilde Ethernet kablosuyla alıyorsanız sol tarafta ki sütunda Ethernet sekmesine tıklıyoruz.
 4. Açılan sayfada tekrar Ethernetin üzerine tıklıyoruz.
 5. Tıkladığımız zaman açılan sayfada Tarifeli Bağlantı seçeneği önümüze geliyor.
 6. Kapalı  olan ayarı hemen üzerine tıklayıp Açık  olarak etkinleştirin.

Video

Konunun daha çok anlaşılır olması için YouTube kanalımızda paylaştığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Beğenirseniz ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Son Sözler

Yazımızın sonuna geldik, böylece elimizden geldiğince sizlere Windows 10 Kullanıcıları için İnternet Hızlandırma Yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Eğer aklınıza bir soru takılırsa hemen altta yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. 

YouTube: TEKNO MOA
İnstagram: @teknomoa
Facebook: TEKNO MOA
Twitter: @teknomoa
E-Posta: destek@teknomoa.com

Yayın Yorumları

Yorumunuz İçin Teşekkür Ederiz!

* Yorumlarınızı yazarken, lütfen site kurallarına uygun olmasına özen gösterin.
** Reklam ve Spam yorumlar silinecektir!
(Advertising and Spam comments will be deleted)

Daha yeni Daha eski